Veteran Stories:
R. Bruce Wareing

Army

  • R. Bruce Wareing with one of the guns of the Lord Strathcona's Horse Guards at Samichon in Korea, April 1952.

    R. Bruce Wareing
  • R. Bruce Wareing and two camrades at Hill 355 in Korea, October 1952.

    R. Bruce Wareing
  • R. Bruce Wareing in a dugout in Korea.

    R. Bruce Wareing
  • Mr. Wareing's Discharge Certificate that he received after returning home from Korea. This document shows his service from November 7, 1949 to March 20, 1953.

  • Certificate of Service showing Mr. Wareing's later military career from September 17, 1958 to September 28, 1964, a total of six years and eleven days.

  • On November 20, 1973, R. Bruce Wareing was made an officer in the Canadian Armed Forces.

    R. Bruce Wareing
Enlarge Image
Listen to this story

"My ambition as a young boy was to join a Cavalry Regiment and so in 1949 I joined the Canadian Army Armoured Corps. At the termination of my training I was moved to the Lord Strathcona's Horse Regiment and in 1951 I volunteered for duty in Korea."

Transcript

My name is R. Bruce Wareing and I was born on July 4, 1930 at Rockwood, Manitoba in a farmhouse under the care of Doctor Goodwin. Both of my parents were from England. My Father served in the Royal Navy World War I and in the Canadian Army during World War II.

My ambition as a young boy was to join a Cavalry Regiment and so in 1949 I joined the Canadian Army Armoured Corps. At the termination of my training I was moved to the Lord Strathcona's Horse Regiment and in 1951 I volunteered for duty in Korea.

My training in the Military prepared me well for life as a responsible Canadian and gifted me the opportunity to serve and be with many fine people.

While I have bad memories, I am also blessed with many good ones of these people who trained, guided and put me on the correct path of life.

During my time spent in the Canadian Military, as an Active and Reserve soldier, I moved up the ladder starting as Trooper, and becoming Corporal, Lance Sergeant, and eventually a Commissioned Officer.

I retired from the Correctional Services of Canada in 1986. I can thank the Lord Strathcona's Horse Regiment and the regiment's motto "Perseverance" for all this.

Follow us